Kontakt:
Adresa: Město Výsluní č.p.14, 431 83 Výsluní
E-mail: podatelna@mesto-vysluni.cz
Web: www.mesto-vysluni.cz
Tel.: +420 474 695 021
Osady:
Kýšovice, Sobětice, Třebíška, Úbočí, Volyně
Město Výsluní
stojí na náhorní planině Krušných hor v nadmořské výšce 725–755 m. Založeno bylo v letech 1543–1547 a brzy se stalo horním městem, u kterého se těžily rudy stříbra a železa. Město svůj název dostalo podle jména hory Sonnenberk (Sluneční hora), na jejímž svahu bylo založeno. Někteří autoři datují vznik města již do 13. století, ale z rozboru písemných pramenů vyplývá, že Výsluní vzniklo až v letech 1543–1547. První písemná zmínka z roku 1547 se nachází v kadaňské městské knize a uvádí jména dvou hormistrů. Historický význam není dosud doceněn, neboť Výsluní patří mezi nejpozoruhodnější historické městské útvary u nás - horní město založené v 16. století na čtvercovém půdoryse s náměstím ve středu.
Pamětihodnosti:
- Novorománský kostel svatého Václava z roku 1853 (od roku 1998 je chráněn jako kulturní památka České republiky, v roce 1997 byla založena nadace Kostel sv. Václava, jejímž cílem je kostel zachránit. V následujícím roce byla zahájena jeho rekonstrukce, byly postaveny nové krovy i střecha, obnovena věž. Tento pseudorománský chrám postavil A. Wild z Prahy podle projektu architekta Karla Řivnáče. Jeho délka dosahuje 35 metrů a šířka 20 metrů, míval pět oltářů.Zdaleka viditelný kostel, pro svou velikost někdy označovaný jako katedrála Krušných hor.
V kostele se od zahájení rekonstrukce opět konají svatby, je využíván také ke kulturním akcím. Konaly se zde např. výstavy na téma voroplavby nebo devastace pohraničí, koncerty či divadelní přehlídka. - Sousoší svatého Jana Nepomuckého od K. L. Waitzmanna z roku 1765
- Barokní sloup se sochou Panny Marie z roku 1705
- Barokní sloup se sochou svaté Anny Samétřetí z roku 1695
- Pomník padlých
- Radnice
- V severním výběžku katastrálního území Výsluní stávala ve středověku vesnice Spindelbach. Poprvé zmíněna byla roku 1356. Většinu své existence byla zřejmě rozdělena mezi dva majitele, kterými byli kromě jiných páni ze Šumburka, Fictumové nebo Hasištejnští z Lobkovic. Poslední zpráva o vesnice pochází z roku 1481 a poté se jméno Spindelbach objevuje již jen jako pomístní název.
- Kýšovický vodopád, skalnaté svahy v údolí Prunéřovského potoka ukrývají jednu z dominant Krušných hor - Kýšovický vodopád, největší a nejvyšší vodopád v Krušných horách. Voda protéká přes tři kaskády, na kterých překonává převýšení až 25 m. K vodopádu se dostanete ze dvou stran. Pohodlnější, i když pomalejší cestou z údolí Prunéřovského potoka z Myší díry či z druhé strany ze Sobětic. Parkování je možné na centrálním parkovišti ve Výsluní, hned u hlavní silnice. K vodopádům je to krásná, byť dlouhá procházka.