Kontakt:
Adresa: Statutární město Chomutov, Zborovská 4602, 430 28 Chomutov
E-mail: podatelna@chomutov.cz
Web: www.chomutov.cz
Tel.: +420 474 637 111
Město Chomutov:
Statutární město Chomutov leží na úpatí Krušných hor v severozápadních Čechách 49 km jihozápadně od Ústí nad Labem. Vzniklo na křižovatce starých obchodních cest spojujících Prahu s Lipskem a Cheb s Ústím nad Labem. První zmínka o vlastním městě pochází z roku 1252, kdy městečko Chomutov získal řád německých rytířů. Po roce 1411 je král Václav IV. odňal řádu a vystřídala se zde řada feudálních majitelů. Už v 16. století se u města těžil kamenec. Název města je odvozen z osobního jména Chomút, Chomout ve významu Chomoutův dvůr. Město s historickým jádrem se rozkládá v nadmořské výšce 340 m na levém břehu říčky Chomutovky v Chomutovsko-teplické (mostecké) pánvi při úpatí Krušných hor. Terén je z větší části rovinatý, pouze okrajové čtvrti na severu a severovýchodě vystupují do svahů o několik desítek metrů. Na severovýchodě stavebně splývá s městem Jirkov.
Turistické zajímavosti:
- Středem historického města je protáhlé, podloubím lemované náměstí 1. máje s barokním sloupem Nejsvětější Trojice od Ambrože Laurentise z roku 1697 obklopeným sedmi sochami světců z let 1725 -1732. Při severozápadní straně náměstí stojí budova původní řádové komendy později přestavěné na renesanční zámek, který je od roku 1607 městskou radnií. K radnici přiléhá nejcennější stavba ve městě, raně gotický kostel svaté Kateřiny, dokončený roku 1281. Na protější straně severní části náměstí stojí pozdně gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie z let 1518 - 1542 a v k němu přistavěná sousedství 53 m vysoká Městská věž postavená po velkém požáru města v roce 1525, která v letní sezóně slouží jako vyhlídka. V jihovýchodním rohu náměstí stojí raně barokní kostel svatého Ignáce s dvojicí věží v severním průčelí postavený pro jezuity Carlem Luragem v letech 1663 - 1671. K východní straně kostela přiléhá tzv. Špejchar, budova z počátku 17. století, v níž měli jezuité původní kostel později upravený na divadelní sál. Středisko knihovnických a kulturní služeb v něm provozuje galerii. V jižním sousedství kostela svatého Ignáce se nachází Jezuitská kolej z přelomu 16. a 17. století. Z měšťanských domů na náměstí 1. máje je významný barokně upravený nárožní dům čp. 4 na náměstí s gotickou dispozicí, který byl až do počátku 17. století městskou radnicí a v 19. století sídlem městského soudu. Interiér a podloubí pozdně gotického domu čp. 9 (tzv. Collinova domu) z konce 15. století jsou zaklenuté sklípkovými klenbami. Ve městě je rozmístěna řada barokních plastik, z nichž se však většina nenachází na svém původním místě a některé pochází ze zaniklých sídel chomutovského okresu. Mnoho plastik, kamenných náhrobků a božích muk a architektonických článků je uloženo a zpřístupněno v lapidáriu Oblastního muzea. V bývalém Dolním předměstí v místech parku, kde stojí novorenesanční budova okresního soudu z roku 1871, se nacházel hřbitov s kostelem svatého Wolfganga. Kostel byl zrušen již v roce 1798, ale jeho budovu zbořili až po otevření nového hřbitova v Beethovenově ulici po roce 1859. Během stavby Městských lázní byl v roce 1972 odstřelen novogotický evangelický kostel na rozhraní Farského a Mánesovy ulice. Kromě nich na území města zanikla řada menších kaplí. Na počátku nacistické okupace byla během tzv. "Křišťálové noci vypálena a zničena zdejší synagoga.
- Na severozápadním okraji města začíná Bezručova údolí; 13 km dlouhé a až 200 m hluboké lesnaté údolí Chomutovky. V roce 2002 bylo vyhlášeno jako přírodní park a jeho část v roce 2013 jako přírodní památka. Severně od města se zvedá vrch Strážiště (511 m n. m.). Na vrcholu stojí hotel s bývalou vyhlídkovou věží. Kamencové jezero jde o vodní plochu nacházející se na severovýchodním okraji Chomutova v nadmořské výšce 337 m, která vznikla koncem 18. století zatopením prostoru po těžbě kamencových břidlic z let 1558 až 1785. S rozměry 240 na 676 m zaujímá rozlohu 16,3 ha, maximální hloubka je 3,25 m a objem 285 000 m³. Vysoký obsah kamence ve vodě (kolem 1 %) z Kamencového jezera činí malé "Mrtvé moře", neboť zabraňuje růstu řas a sinic. V letních měsících je vyhledávaným místem ke koupání. Jako přírodní útvar je jedinečné a i ve světovém měřítku ojedinělé. Podle pověstí je jediné na světě – druhé kamencové jezero v Kanadě prý vyschlo – ovšem voda s podobným složením se vyskytuje v mnoha jiných jezerech. Jen toto jedno má však takovou rozlohu a jako jediné na světě je využíváno k rekreaci.
- Podkrušnohorský zoopark se rozkládá na 112 hektarech přírody, takže když budete mít chuť, můžete u nás strávit celý den. A slibujeme na medvědí tlapu, že nudit se tu nebudete. Celý zoopark máme rozdělený do tří samostatných areálů. Kromě samotné zoo je to rozlehlé eurosafari, kam se můžete vypravit na terénní vyjížďku naším Safari Expresem, a skanzen Stará Ves, kde vám nabídneme jedinečný pohled do života našich předků. Kde ale strávíte zaručeně nejvíc času, je samotná zoo. Uprostřed krásného kusu přírody chováme více než 160 druhů zvířat. Zaměřujeme se na faunu palearktické oblasti, která zahrnuje Evropu, převážnou část Asie a část severní Afriky. Venkovní expozice a výběhy pro zvířata jsou jedinečně zakomponované do přírodního prostředí. Pro naše zvířata děláme maximum, některé výběhy jsou největší plochou věnovanou daným druhům v zoologických zahradách. Návštěvníci ale nejsou o nic ochuzeni. Díky vyhlídkám, terasám a balkonům jim umožňujeme nakouknout do kouzelného světa zvířat, ať už jsou to dovádiví makakové, hraví tuleni nebo rozvážní medvědi.